Masajın Tarihsel Geçmişi Ve Günümüzde Masaj

Masajın Tarihsel Geçmişi Ve Günümüzde Masaj
Masaj uygulamalarının etkinliğinin tarihte ortaya çıkarılan ilk uygulamalarının; M.Ö. 3000 yıllarına kadar uzandığı, ilk olarak Çin ve Hindistan’da yapıldığı bilinmektedir.
Masaj uygulamaları konusunda ilk yazılı kaynak bulgusu ise eski Yunanda ele alınıp yazı diline dökülmüştür.. Eski Yunan’da “massein” kelimesi “yoğurmak” anlamına gelmektedir. Masaj uygulamalarının temel işlemi yoğurmadır. Yani günümüzdeki masaj kelimesinin temeli de Eski Yunan dönemine aittir. O dönemden günümüze masaj uygulamaları, günlük yaşamda rahatlama ve gevşeme amacı ile uygulanmış bir etkinliktir. Masajın tedavi edici özelliği de vardır. Kas rahatsızlıkları çeşitli eklem ağrıları için çeşitli masaj metotları vardır. Eski Yunan’dan başlayarak, Roma İmparatorluğu döneminde de özellikle olimpiyat oyunları ve her türlü spor karşılaşmaları sırasında da masajdan yararlanılmıştır. Gladyatör dövüşlerinde dövüşçüler masajla ovulurdu. Olimpiyat oyunlarında da o dönemde sporcular karşılaşmalardan önce hazırlayıcı yağ denen zeytinyağı temelli yağ ile ovulurdu.
Günümüzde yaygın bir biçimde bilinen ve uygulanan klasik masaj kürü: Rus-İsveç ortak masaj yöntemidir. Rus-İsveç masaj uygulaması, 19. yüzyıl başlarında şekillenmeye başlamıştır ve yüzyılın sonlarında bu masajın detaylı tanımlamaları yapılmıştır. Günümüzde masajın tekniklerinin temeli şu manuplasyon tekniklerine dayanır: Öfleraj, Petrisaj, Friksiyon, Perküsyon ve Vibrasyon olarak sınıflandırılan temel masaj hareketleri. Bu saydığımız masaj hareketleri geçmişten günümüze dek geliştirilerek başta teknik yönden olmak üzere ilerletilmiştir. Rus- İsveç masajı denilen klasik masaj uygulaması, diğer tüm masaj tekniklerinin temelini oluşturmaktadır.

Leave a Reply