İnsanlık tarihi kadar eski masaj uygulamaları

Eğer masaja kendinizi tamamen verirseniz sonuç meditasyonla aynıdır. Üzerinizdeki negatif enerjileri atmış, pozitif enerjiyle yüklenmiş olursunuz. Ruh haliniz değişmiş, bambaşka yeni bir insan olmuşsunuzdur.

Masaj uygulamaları sadece yaptıranı değil yapanı da rahatlatır. Masaj uygulamalarının faydaları saymakla bitmez. En önemlisi masaj uygulamaları vücudumuzda ki kan dolaşımını düzenler, lenf sistemini harekete geçirir. Vücuttaki atık maddelerin kolayca boşalmasını sağlar. Vücudu zinde tutar, sıkılaştırır ve gençleştirir. Mesajın temelinde dokunma vardır. Bu da insanın en büyük ihtiyacıdır. Türk hamamındaki keseleme de bir nevi masajdır. Hatta tellakın sabunlu ıslak havluyla vücuda vurduğu darbeler masajdan başka bir şey değildir.

İnsanlık tarihi kadar eski bir geçmişe sahip masaj uygulamaları

İnsanlar içgüdüsel olarak birbirlerine dokunurlar; zamanla bu dokunuşların neye iyi geldiğini, hangi ağrısını giderdiğini, nasıl zinde kaldığını kısaca masaj uygulamalarının sihrini keşfettiler. Eski Yunan da bu işleme ‘massein’ deniliyordu, sözcük yoğurma anlamına geliyordu. Bizde de Arapça ‘masah’dan türemiştir. ‘Sıvazlama’ anlamına gelir. Hipokrat tarafından ‘anatripsis’ denilmiştir. Tripsis, ovuşturma, elle tedavi anlamına gelir. Masajla ilgili en eski belgeler Milattan Önce 3000 yılına ait.

Leave a Reply