SI-HATSU JAPON MASAJ UYGULAMASI

İSTANBUL İNSTAGRAM MASÖZ YAHOO GOOGLE TWİTTER FACEBOOK masaj avcılar bakırköy

SI-HATSU MASAJ UYGULAMASI

Kökeni asırlar öncesine dayanan bir Uzakdoğu iyileştirme yöntemi ve masaj uygulamasıdır.Japonca shi=’parmak’ ve atsu=’basınç’ anlamına gelen kelimelerden oluşan Shiatsu, parmak ve avuç içleri ile uygulanan bir masaj yöntemidir.
Eski Çin kökenli olan Shiatsu masaj uygulamasının temeli, doğu felsefesi ve tıbbına dayanır. Doğu felsefesi ve tıbbına göre doğadaki tüm canlılarda YİN (dişil enerji) ve YANG (eril enerji) uyumlu bir denge içindedirler.

Shiatsu,vücutta bulunan Yin ve Yang enerjilerini harekete geçirerek düzenler,böylece bedende bir enerji dengesi oluşturur ve kişinin sağlığına (doğal haline) hızlı bir şekilde kavuşmasına yardımcı olur. Doğu tıbbına göre bedenin kendi içindeki dengesi ile bedenin dış dünya ile olan dengesinin bozulması kolaylıkla hastalıklara yakalanmasına yol açmakla kalmayıp, kişinin çevresi ile olan sosyal ilişkilerini de olumsuz yönde etkiler.

Bu tür dengesizlikler iç organlarda bozukluklara ve hastalıklara yol açabileceği gibi, kişinin huzursuz, mutsuz veya depresif olmasına da neden olabilmektedir. Geleneksel tedavi yöntemleri (klasik tıp) semptomları ortadan kaldırmaya yönelikken, doğu tıbbında amaç bedendeki enerji bozukluklarını dengelemek ve böylece hastalık nedenlerini ortadan kaldırmaktır.

Doğu felsefesinde hastalıkların sonucu ne olursa olsun, nedeni kesinlikle vücudun yin ve yang uyumsuzluğu sonrası meydana gelen dengesizliğinden oluştuğu düşünülür. Bu japon masaj uygulama yöntemi dengesizliği gidermek için uygulanan en önemli yöntemlerden biridir.

SHIATSU NASIL UYGULANIR-NASIL YAPILIR

Shiatsu parmak ve avuç içi ile vücuttaki akupunktur noktalarına baskı yapılması şeklinde uygulanır. Bu yöntem iğnesiz akupunktur ve ‘accupressure’ olarak da bilinir. Vücudumuza akupunkturda iğnelerin yapmış olduğu işlemi Shiatsu masaj uygulamasında parmaklar uygulamaktadır

Uygulama noktaları her iki yöntemde de aynıdır. Akupunktur uygulamasında tam anlamıyla noktayı bulmak için ciddi eğitimler almak gerekirken; Shiatsu masajını uygulayabilmek için noktaların tedavi edilmesinde neler yapılması gerektiğini öğreten kısa bir eğitimden sonra uygulamak mümkündür.

Shiatsu isteğe göre giysi üzerinden de uygulanabilen bir yöntemdir. Uzakdoğu’da çoğunlukla giysi üzerinden uygulanmaktadır. Yer yatağında veya yerden yüksekliği daha az olan sedyelerde uygulanır.

 

Leave a Reply