Çin tıbbına ve Japonların tarihi masaj uygulamalarına dayanan fiziksel terapi yöntemi

Kadıköy Spa Masaj Merkezi

Shiatsu (şiatsu) kelimesi Japonca bir kelime olup, “parmak basıncı” anlamına gelmekte olup Japoncada “shi” parmak, “atsu” ise basınç anlamındadır. Her ne kadar Shiatsu kelimesi parmak basıncı anlamına gelse de, aslında Shiatsu uygulaması parmakların, dirseklerin, dizlerin ve ellerin hep birlikte kombine bir şekilde kullanıldığı bir masaj yöntemidir.

Shiatsu masaj uygulaması, geleneksel Çin tıbbına ve Japonların tarihi masaj uygulamalarına dayanan fiziksel bir terapi yöntemidir. Japon türü Akupresür olan Shiatsu’yu akupunkturdan ayıran ve daha güçlü kılan pek çok özellik vardır.

Akupunktur ve Shiatsu, Beş bin yıldan bu yana tanınan kadim meridyen (beden içi enerji kanalları) haritasını kullanmaktadır. Amaç, tıkanmış olmaları olası  enerji dağıtım bölgelerine akupunktur iğnesi batırmak ve batırılan iğneyi, içeride çevirip bir vakum yaratarak, o noktanın meridyenin diğer bölümlerinden kendine doğru enerji çekmesini sağlamaktır. Böylece, beden içi enerji dolaşımı yeniden dengeye girecektir.

Ağrıyan noktalara ve akupunktur bölgelerine veya meridyenler boyunca, dairesel şekilde hafif bastırarak masaj uygulaması yaparak birikmiş enerji çözülür ve vücudun kendi kendini iyileştirme gücü tetiklenir. Ki denilen hayat enerjisinin aktığı meridyenler (kanallar) üzerindeki belirli noktalara uygulanan basınç sayesinde vücudun çeşitli bölgelerinde bulunan gerginlikler ve kasılmalar giderilir. Önemli bir tedavi ve iyileştirme yöntemi olan Kadıköy Spa Masaj Shiatsu, aynı zamanda sağlıklı kişilerin sağlıklarını korumasına da katkı sağlar. Bu yöntem, iğnesiz akupunktur ve “accupressure” olarak da bilinmektedir.

Kadıköy Spa Masaj Shiatsu Uygulamasının Yararları:

Temel amacı bedenimizin bağışıklık sistemini güçlendirmektir. Bununla birlikte, bel boyun sırt ağrıları fıtıkları, kas kasılmaları veya gevşemeleri ve kanserli bölge dışında kalan  her türlü iç organ hastalıklarının sağaltılmasında çok etkin ve kesinlikle yan etkisi bulunmayan bir masaj uygulamasıdır.

Shiatsu uygulaması sonucu adale dokusunun esnekliği artarak kişiye huzur verir, zihnini berraklaştırır, baş, sırt, bel, boyun ağrılarını giderir, iç salgı bezlerinin ve iç organların çalışmalarını düzene sokar, sindirim sistemi, romatizma, kireçlenme gibi sorunlarda etkilidir, asab sisteminin düzenli çalışmasını sağlar, stresin etkilerini azaltır veya giderir, en son olarak uykunun kalitesini yükseltir. Shiatsu masaj uygulamasının hiçbir yan etkisi bulunmamaktadır.

Leave a Reply