Hindistan Mısır ve Çin’de Ortaya Çıkan Masaj Uygulamaları

Çok Eski Bir Geçmişe sahip Masaj uygulamaları Hindistan’da ortaya çıkan geleneksel bütüncül medikal sistem “Ayurveda” olarak adlandırılıyor. Antik kahinler ve doğa bilimciler sayesinde bu sistem yıllarca sürdürülen çalışmalar, deneyler ve meditasyonla geliştirdiler.

Ayurveda prensiplerinin detaylandırılmış açıklaması günümüzden 1500 ve 500 yıl önce yazıldı. Bu metinlere göre Ayurveda; Hindistan ve Güneydoğu Asya tarafından benimsenip geleneksel bir tedavi yöntemi olarak kullanılmaya başlandı.

Ayurveda, insanların çevreleriyle uyum içinde yaşamadıkları zaman daha kolay bir şekilde hastalıklara yakalandıkları inancına dayanıyor. Bu durumda yakalandıkları fiziksel ve psikolojik hastalıkların iyileşmesi için, insanların kendileri ve onları çevreleyen dünya ile uyumlarını tekrar yakalayarak; doğal mental ve fiziksel dengelerini onarmaları gerekiyor. Uygulanan Masaj terapileri ile Bu şekilde insanlar hızlı ve doğal olarak iyileşme sürecine girebilirler.

Hastanın sağlık dengesizliğine ve yılın hangi zamanında olunduğuna göre, Ayurveda dengenin tekrar sağlanması için beş duyunun çevreyle nasıl etkileşim kurması gerektiğini söyleyebilir. Ayurveda tedavileri; diyet ve bitkisel tedavi, aromaterapi, renk terapisi, ses terapisi ve dokunma terapisi olarak sıralanabilir.

Mısır ve Çin’de Ortaya Çıkan Masaj Uygulamaları (Günümüzden Yaklaşık 3000 ve 2500 Yıl Önce)

Masaj uygulamalarının en erken yazılı kayıtları Mısır ve Çin’de bulundu. Mısır’daki bazı mezar çizimleri; başkaları tarafından masaj uygulamalarına benzer uygulamalar yapılan insanları tasvir eder. Hatta Mısırlıların yaklaşık 2500 yıl önce refleksolojiyi yarattıkları düşünülmektedir. Bu sistemde, uygulayıcı ayak ve ellerdeki refleks bölgelerine veya spesifik noktalara hafif bir basınç uygular. Bunun sonucunda, hasta bu noktalara bağlı vücut bölgelerinde yararlı bazı etkiler gözlemler.

Çin’de ise; masaj uygulamalarının medikal faydalarına değinen belgeler yaklaşık 2700 yıl öncesine dayanıyor. Çin geleneklerine bağlı masaj uygulamaları, dokunmanın ruhsal ve bedensel faydalarına inanan ve rahatlama için masaj terapilerini öneren, geleneksel Çin tedavileri uygulayan doktorlar, dövüş sanatları uzmanları, Budistler ve Taoistlerin uzmanlıkları ve metodlarının birlikte işlenmesiyle geliştirildi.

Çin masaj metodları, hastalıkların enerji akışındaki dengesizliklerden meydana geldiği prensibinden yola çıkar. Masaj uygulamaları ve diğer spesifik beden çalıştırma teknikleri ile enerji, insan vücudunda uyum içerisinde akmaya başlar ve beden bu şekilde kendi kendini doğal olarak iyileştirmeye hızlı bir şekilde başlar.

Leave a Reply