Masaj Uyglamasında Tetik Noktaları

 Tetik Nokta

 Tetik Nokta

                                                                       Tetik Nokta Nedir?

Miyofasyal Tetik Nokta, diğer bir adıyla Trigger point olarak da tanımlanmaktadır. İskelet kaslarının gergin bantlarında elle muayene yöntemiyle hissedilen, oldukça lokalize ve çok hassas noktalardır. Miyofasyal Tetik Nokta Ağrısı ise; bir ya da birden fazla kas grubunda görülen ağrı, hassasiyet ve tutuklukla karakterize edilen bir tür ağrı çeşididir. Halk arasında bilinen ismi kulunç, kas romatizması veya yel vurması gibi isimlerle de adlandırılmaktadır.

Kaslarımızda oluşan ağrı sebebiyle hareket etme kısıtlılığına neden olur. Kaslarımızın daha fazla ya da daha az çalışmasına ve kaslar arasında dengesizliğe sebep olur. Kaslarımızda yaşanan bu dengesizlik sebebiyle, zaman geçtikçe vücudumuzun diğer bölgelerinde de benzer sıkıntılar ortaya çıkmaktadır. Örneklendirecek olursak; bel kısmında bulunan kaslarda, M. Quadratus Lumborum’da bulunan tetik nokta kalça bölgesinde ağrıya neden olur. Bu durum tedavi edilmediği taktirde ileride diğer bölgeler de yaşanan sorunlara eşlik edecektir.

Tetik Noktalar

Kişi veya kişilerin yaşadığı miyofasyel ağrı sorunlarını tespit etmek için ilk önce kasların merkezi tetik noktalarını bulmaya dayanmaktadır. Vücudumuzda bulunan tetik noktalar, daima kas liflerinin hemen merkez (orta) noktasında bulunmaktadır. Bu noktalar, motor sinirlerin içeri girip, kaslara kasılmasını söylediği ve sinyallerin ilettiği noktalardır. Buralar aynı zamanda sarkomerlerin kendini kilitlediği anda tetik nokta oluşturduğu noktalardır. Kasın iç yapısını tanıyıp geniş bölgesini bilmek, aynı zamanda tetik noktalarını bulmaya yardım etmektedir.

Leave a Reply