Masaj uygulamaları esnasında kan dolaşımı artar

Masaj kelimesi, Arapçada dokunma anlamına gelen “mass” ve Yunancada yoğurma anlamına gelen “massein” kelimelerinden türemiştir. Masaj uygulamaları sayesinde; deri, kaslar, iç organlar, metabolizma, dolaşım, lenf sistemlerinin çeşitli ovma teknikleriyle tedavi amacıyla uyarılmasını sağlama yöntemidir. Yani sanılanın aksine yalnızca keyif ve lüks değil; ihtiyaç ve tıbbi tedavi amacıyla gerçekleştirilir. Masaj ile yumuşak dokular uyarılır, bu da vücutta fizyolojik ve psikolojik anlamda olumlu etkiler yaratır. Ayrıca vücudumuz yüzeyinde de bir bakım ve rahatlama sağlanır. Bu yazımızda, faydaları saymakla bitmeyen masajın kendinizi iyi hissetmenize sebep olacak etkilerine yer vereceğiz. İşte Ünlü terapist Alize’ye göre masaj uygulamalarını bir ihtiyaç olarak görmeniz gerektiğini söyleyen o olumlu etkiler:

1. Masaj uygulamaları esnasında kan dolaşımı artar; bu da pek çok rahatsızlığın kendiliğinden iyileşmesini sağlar.

Masaj sırasında artan kan dolaşımı, insan vücudu için son derece yararlıdır. Çünkü artan kan dolaşımı sayesinde doku ve organlara taşınan kan, buna bağlı olarak da taşınan oksijen çoğalmaktadır. Bu durum hem pek çok rahatsızlığın iyileşmesine hem de vücudun zararlı maddeleri daha az üretmesine yardımcı olmaktadır.

2. Masaj, lenf dolaşımını düzenler ve vücudumuzda ki detoks etkisi yaratır.

Masaj sırasında belirli bölgelere yapılan bası sayesinde, lenf dolaşımı düzenlenir. Bu da dokularda biriken zararlı maddelerin atılmasına yardımcı olur. Cilt altında biriken ödem ve toksik maddeler, masaj yardımıyla o bölgeden uzaklaştırılırlar. Bu yönüyle masaj, vücutta detoks etkisi yaratmaktadır.

3. Masaj uygulamaları, belirli hormonların salınımını arttırır.

Masaj uygulamaları, uzman terapistler tarafından yapıldığında bilinçli bir şekilde vücuda uygulanan bası yoluyla; vücuttaki bazı hormonların salınımını arttırır. Bu da çeşitli rahatsızlıkların iyileşmesine yardımcı olur. Çünkü bu salınımı artan hormonlar, rahatsızlığın olduğu organda düzenleyici bir etkiye sahiptir. Bu da çeşitli hastalıkların tedavisi anlamına gelmektedir.

Leave a Reply