Dünyada insanlığın doğması ile masaj uygulamaları

                         istanbul masaj

Masaj uygulamalarının kesin olarak ne zaman başladığını söylemek zordur. Dünyada insanlığın doğması ile masaj uygulamalarının başladığını söylemek en doğrusu olabilir. Çünkü ilk insanda acıyan veya ağrıyan ve yorgun bir organın yoğrulması gibi doğal bir reaksiyon, bununda neticesi azalan ağrı ve acı, geçen yorgunluk. Mutlaka ilk insanın konuşmayı dahi öğrenmeden öğrendiği yaptığı işlerden biri olsa gerek. İnsan oğlunun acıyan yerini en ilkel alışkanlıkla dili ile yaladığı veya eli ile ovduğu, ağrıyan bir midenin ağrı noktasına eli ile tazyik kullandığı ve ağrının azaldığı gözlemlenmiştir.

Eski Yunan mitolojisinde tanrı Aesculapius’un kızı Hygeis ve tanrı Apollonun dinlendirici masaj uygulamaları görülmektedir. Dünyada sabır ve gözlem işinin en iyi temsilcileri olan Çinliler Chen-chin ilminin ilk doğuşundan 5000 yıl kadar önce çin de masajı bildikleri ve kendilerine göre akupressur noktalarına bastırarak ağrı ve hastalıklarını geçirdikleri tahmin ediliyor. Çünkü akupunktur’un babası akupressur’dür. M.Ö. 3000 yıllarında başlayan masaj uygulamaları oradan ebedi mücadele partneri orta Asya Türklerine geçmiş olması tarihi olaylardandır. M.Ö. 200 yıllarında İmparator Nara devrinde Kinmeinne’nin onuruna yazılmış olan Nei Ching (Sarı İmparator’un Dahiliye Tıp kanunları) isimli kitapta bilimsel olarak tasnifi bulunan masaj uygulamalarından bahsedildiği bilinmektedir.

Bu İlmin yayılış kapılarından birisi de uzek doğu ülkesi japonya olarak bilinmektedir. Doğal olarak japon masajı (SHIATSU) masajı olarak bilinmektedir.

Milattan 6000 sene öncesinin Hindistan’ında yaşayan Sind medeniyetinde masaj uygulamaları, hastalıklarla gıdaların ilişkileri, hastalıklarda salgınlar hakkında bilgiler günümüze kadar varmaktadır.

M.Ö. 2500-3000 yıllarında eski İran medeniyetlerinde de şarktan Hint, Batıdan Sümer ve Mısırlıların etkisi altında masaj uygulamalarını bildikleri ve tatbik ettiklerini öğreniyoruz.

Orta Anadolu da yaşayan İskitliler de büyük filozof ve hekim Anaharsis Masaj uygulamalarından bahsediyor. Hatta Hekim HİPPOCRAT’IN İSKİTYADA hekimlik öğrendiği de bilinmektedir. Sonuç olarak masaj uygulamaları insanın varoluşundan günümüze kadar birçok medeniyet elinde evrim geçirip, bugünkü halini almıştır.

Leave a Reply